Výstava Infotherma Ostrava 2023

Zaměstnanci společnosti SUNFIN navštívili již 28. ročník výstavy Infotherma 2023. Na Černé louce v Ostravě se představilo 305 domácích i zahraničních firem a institucí se zaměřením na vytápění, úspory energií a obnovitelné zdroje. Výstavu zhlédlo na 25 000 návštěvníků. Z toho drtivou většinu tvořili obyvatelé Moravskoslezského kraje, ve kterém působí právě firma SUNFIN.

Na letošní „Infothermě“ také podstatně vzrostl počet poradenských stánků se zaměřením na úspory energií v domácnostech pomocí smysluplného využívání obnovitelných zdrojů. Tento krok se jistě příznivě odrazí v rodinném rozpočtu a tepelné pohodě našich domovů.

Organizátoři výstavy tradičně pořádají soutěž o TOP výrobek INFOTHERMY 2023. Návštěvníci letos zvolili jako vítěze řídící jednotku systému pro fotovoltaický ohřev vody Solar Kerberos 330.H Compact (UNITES SYSTEMS A.S. z Valašského Meziříčí). Na rozdíl od klasických FV elektráren dodává jednotka vyrobenou energii přímo do topného tělesa bojleru. Umí sice pouze ohřívat vodu, nicméně řeší zhruba třetinu energetické potřeby domácnosti. Druhou příčku obsadila inteligentní sběrnice dat pro dálkový odečet energií (ista Česká republika s.r.o.) a třetí místo bral zplyňovací kotel BLAZE NATURAL PLUS (BLAZE HARMONY s.r.o.).

 

Výstava Infotherma 2023

 

Pracovníkům SUNFINu, jenž se zabývá instalací FV panelů na rodinné domy, se jevila zajímavou zejména nabídka společnosti Volteco z Třince na Frýdecko-Místecku. Ta dodává na český trh praktické zahradní skleníky osazené fotovoltaickými panely. Skládací konstrukce v základu vybavená střešní plochou 3 x 3 metry pojme šest fotovoltaických panelů, každý s výkonem až 320 Wp. Skleník poskytuje špičkové podmínky pro pěstování rostlin a zároveň vyrábí elektřinu o výkonu až 1,92 kW, přičemž využívá nejmodernější průsvitné FV moduly BiFacial. Cena skleníku bez příslušenství se pohybuje okolo 90 000 Kč.

 

Skleník s fotovoltaickými panely

 

Naši slovenští sousedé ze společnosti ESM Yzamer zase představili hybridní výrobek v Evropě zatím málo využívaný. Jedná se o kogenerační solární panel Solink, který ze sluneční energie vyrábí současně elektřinu i teplo. Na velmi malém prostoru tak dokáže vygenerovat velmi velký výkon.

Výstava Infotherma, zaměřená především na úsporu energie a koncové spotřebitele, nabídla celou řadu dalších praktických řešení z oblasti obnovitelných zdrojů, i když žádnou převratnou novinku nepředstavila.

 

Fotovoltaická elektrárna SUNFIN 3

Graf průměrné roční spotřeby domácnosti - ke stažení