Pozor na energošmejdy ve fotovoltaice!

Od začátků působení firmy SUNFIN (od roku 2006) v oblasti fotovoltaických elektráren klademe důraz v první řadě na spokojenost zákazníků. Nejdůležitější je pro nás poskytovat zájemcům pravdivé informace a hodnoty, týkající se instalací, provozu a servisu FVE. Proto bychom chtěli upozornit na tzv. "ENERGOŠMEJDY", kteří lákají zákazníky na nereálnou návratnost investic do fotovoltaických elektráren.

Ohromný zájem českých domácností o vlastní solární elektrárny výrazně zvýšil počet instalačních firem na trhu. S tím také vzrostl počet energošmejdů. Jejich neférové jednání se týká především návratnosti investice do solárních panelů. Ve skutečnosti je až čtyřikrát delší, než někteří dodavatelé slibují. Doporučujeme domácnostem i firmám, aby se nenechaly zlákat mnohdy zavádějícími informacemi o nereálně rychlé návratnosti investic. Takové kalkulace vznikají zejména započtením loňských extrémně vysokých cen elektřiny do celé doby provozu elektrárny. Cena silové elektřiny však od té doby klesla o více než osmdesát procent. Vyčíslení návratnosti investic navíc v mnoha případech vůbec nezohledňuje ani nezbytný servis, nutnou průběžnou výměnu komponentů nebo náklady na úpravu odběrného místa. Reálná návratnost nejčastěji navrhovaného řešení s bateriovým úložištěm pro běžný rodinný dům při využití dotace pohybuje okolo 10 až 11 let, a bez dotace ještě výrazně déle. U některých dodavatelů lze dokonce aktuálně nalézt i informace o návratnosti fotovoltaiky pro domácnosti na úrovni tří let.

 

etalon zásady instalace FVE

 

Domácnosti a firmy by se proto neměly nechat zlákat podezřele vypadajícími nabídkami montážních firem bez dohledatelné historie, ale vybírat spíše mezi renomovanými dodavateli. Zároveň by neměly investovat jen z důvodu očekávání rychlé návratnosti. Neférové praktiky se objevují především u nových a menších dodavatelů, kteří se na trhu objevili poté, co se v loňském roce enormně zvýšila poptávka po solárních elektrárnách, na čemž se snaží rychle vydělat.

 

Na co si dát pozor při instalaci FVE:

  • Výběr firmy neuspěchejte. Zvolte firmu s dlouholetými zkušenostmi.
  • Dejte na doporučení a reference na již realizovaných objektech.
  • Neměli by po vás chtít vysoké zálohy. (my požadujeme zálohu pouhých 30%
  • Vyhněte se různým doporučením na facebooku. Tam nikdy nevíte, kdo vám radí a proč vám radí.
  • Kvalitní a spolehlivé firmy jsou v kolektivních odborových organizacích, jako je třeba Solární asociace, Cech akumulace a fotovoltaiky atd.
  • Vybírejte firmy, které vám k tomu budou schopné držet kompletní servis. FVE má živnost 20 až 30 let.
  • Pozor na slibovanou dobu realizace. Některé firmy nabízejí na reklamních bannerech realizaci do měsíce. Myslíme si, že není úplně možné splnit takový závazek, dneska je to doba nejdříve kolem tří až čtyř měsíců.
  • Důvěryhodná firma používá při realizaci FVE také odborníky a kvalitní materiály.

 

Chceme-li být úspěšní ve snižování uhlíkové stopy a samozřejmě v podnikání, je třeba investice opět posuzovat ekonomicky, zahrnout všechny náklady a zohlednit vývoj cen energií v čase. Současná situace v některých ohledech připomíná období prvního solárního boomu v letech 2009 a 2010. Tehdy se také objevila velká nabídka instalačních firem, které naslibovaly návratnost v řádu několika let včetně průběžného servisu, ale do pár let zrušily svou činnost. Zkušenost máme také s firmami, které se v energetice vůbec neangažují a z ničeho nic začaly nabízet výstavby fotovoltaických elektráren.

 

U instalací se musí počítat, že bude fungovat až 30 let, a je tedy potřeba uzavírat smlouvy s firmami, které se na tomto dynamickém trhu drží dlouhodobě. Každý projekt vyžaduje individuální a pečlivou analýzu a volbu společnosti, která má na trhu alespoň několik let zkušeností a pozitivní výsledky.

Pořízení fotovoltaiky je investice na desítky let! Nejedná se o řešení aktuální situace s vysokými cenami energií.

 

Dodržujeme zásady a pravidla správné a bezpečné instalace FVE.
Fotovoltaiku tvoříme již od roku 2006!

Solární asociace proto vypracovala takzvané zásady kvality pro instalaci a servis fotovoltaických elektráren. SUNFIN tyto zásady dodržuje prakticky od první instalace FVE a stala se jedním z prvních signatářů dodržování tohoto indexu kvality. Index má 28 bodů a může se k němu přihlásit každý zájemce. Jejich splnění ze strany instalační firmy by mělo každému zájemci o solární elektrárnu garantovat dostatečné informace, kvalitně provedený projekt, bezproblémovou montáž a bezpečný provoz zařízení.

Fotovoltaická elektrárna SUNFIN 3

Zásady pro instalaci a servis FVE - ETALON 2023 - ke stažení

Mám zájem o nezávaznou nabídku.

Chci vlastní projekt

Zanechte nám informace, které od vás potřebujeme získat, abychom mohli vytvořit co nejpřesnější studii projektu a odhad potřebných financí, ůspor a dotací k vaší úplné spokojenosti.

Mám zájem

Potřebujete poradit? Rádi se Vám ozveme.

Kontakty SUNFIN

Můžete zadat svůj email a dotaz přímo do kontaktního formuláře a MY se VÁM ozveme, nebo nás jednoduše kontaktovat na emailové adrese poptavky@sunfin.cz, nebo zavolat na telefonní číslo + 420 770 110 702.

Kontaktní formulář