Veletrh solární energetiky Intersolar v Mnichově

Restart veletrhu solární energetiky Intersolar v Mnichově se letos po 2 letech nadmíru povedl. Navzdory striktním opatřením v důsledku pandemie a nižšímu počtu vystavovatelů byl veletrh plný návštěvníků, plný inovací a velkých očekávání.

Pět pavilonů se již první den zaplnilo návštěvníky z Německa i ze zahraničí. Plné stánky a rostoucí zájem o fotovoltaiku je slibným znamením do budoucna. Obnovitelné zdroje a solární energie budou hrát velkou roli při budování nového energetického světa. 

Fórum zeleného vodíku diskutuje o budoucí roli

Smarter E Green Hydrogen Forum si na letošním Intersolaru získalo velkou pozornost. Rozhovory směřovaly na sektory a průmyslová odvětví, kde je aplikace "zeleného vodíku" nejplodnější, přičemž projev od Bernda Kocha, hlavního technologa společnosti Siemens Smart Infrastructure v kontextu průmyslu a mobility potvrdil, že  "zelený vodík" bude klíčovou součástí dekarbonizované budoucnosti.

Následovaly dvě přednášky o "zeleném vodíku" v odvětví lodní dopravy a letectví, přičemž řečníci z MAN Energy Solutions SE a Universität Ulm tvrdili, že je třeba, aby byl v odvětvích více uznáván jako účinné palivo s nízkým obsahem uhlíku.

Podle expertů je budoucnost solární energetiky spojena s výrobou „zeleného vodíku“. Toto téma dnes silně rezonovalo nejen na konferenci, ale vůbec poprvé se na Intersolaru projevilo i malou výstavou. Protože je odvětví „zeleného vodíku“ stále na začátku, je třeba nejprve vyřešit řetězce tvorby hodnot. 

Od P-Typu na N-Typ solárních článků

Drtivá většina výrobců začíná ve velké míře přecházet z P-Typu na N-Typ solárních článků na bázi topologie PERC. Důvodem je vyšší účinnost N-typu solárních článků a také nižší degradace způsobené jevem PID. Další předností N-typu solárních článků je velmi vysoká „bifaciálnost“, která činí až 80 %. Jedná se o schopnost vyrábět elektřinu z obou stran článků, což tuto technologii favorizuje pro speciální aplikace jako je vertikální agrovoltaika či bifaciální (oboustranné) ploty.

intersolar-2.jpg
intersolar-3.jpg
intersolar-4b.jpg

 

Jolywood předvádí modul typu N s ultra vysokým výkonem

Na téma n-type představil Jolywood svůj modul řady Niwa Max, který je založen na firemní technologii TOPCon 2.0 cell a využívá 210 mm velké wafery, aby se mohl pochlubit maximálním výstupním výkonem přesahujícím 700 W. Niwa Max staví na dalších modulech v sérii, jako je Niwa Super zobrazený níže.

 

 Jolywood také poznamenal, že rozvíjí vztah s německým pojišťovacím gigantem Munich Re, aby klientům přinesl spolehlivou úvěrovou podporu a kompenzaci ztráty energetické účinnosti.

Souboj o největší výkon

Jako každý rok lze na Intersolaru najít přehlídku produktových novinek a rovněž souboj předních čínských výrobců panelů, kteří se chlubí nejvýkonnějším panelem na trhu. Letošním šampionem je společnost Trina Solar, která na veletrhu představuje solární panel o rekordním výkonu 710 Wp, rozměru 2384 x 1303 x 35 mm o hmotnosti 35 kg. Společnosti JA Solar a Risen ve svých stáncích představily 700 Wp panely. Účinnost článků pak 22,9 %.

Agrovoltaika

Společnost GOLDBECK SOLAR, přední poskytoval fotovoltaických systémů, získala ocenění na veletrhu Intersolar 2021 za inovativní modulární konstrukční systém MarcS určený pro agrovoltaiku. Díky inovativní modulárnímu systému, který nese značku MarcS (Modular Arc System), lze fotovoltaický systém instalovat ve formě solárních oblouků. Vzniká tak fotovoltaické řešení, která je k dispozici nejen pro výrobu solární energie, ale prostor pod nosnou konstrukci zůstává využitelný i pro zemědělské účely (tzv. Agrovoltaika).

Ocenění za vysokou účinnost

Společnost LONGi Solar („LONGi“), přední světový výrobce panelů, získala ocenění veletrhu Intersolar 2021 v kategorii „Fotovoltaika“ za nový modul řady Hi-MO 5 (182 mm) s vysokou účinností. Modul Hi-MO 5 využívá vysoce výkonnou technologii bifaciálních článků typu PERC. Spodní část článků zahrnuje pasivační vrstvu, která umožňuje zachycení elektronů do vodivostního pásu (jinak by se přeměnily na teplo a nevyužily k výrobě elektřiny). Toto řešení vede k vyšší účinnosti přeměny slunečního světla na elektřinu. Modul je určen pro velké solární elektrárny po celém světě. Články jsou vyráběny z křemíkových destiček ve formátu M10, který se stává novým standardem v branži. Díky hustě rozmístěným článkům a použitým technologiím dosahuje modul účinnosti 21,3 %. Fotovoltaické články jsou navíc dopovány heliem a mají integrované segmentové pájecí spoje založené na technologii Longi Smart Soldering.

Novinky na střechy a fasády 

Pokud jde o střechy a další rezidenční a komerční solární aplikace, letos na výstavní ploše došlo ke znatelnému nárůstu počtu integrovaných fotovoltaických systémů (BIPV) a nových střešních aplikací. Jedním z největších vystavovatelů takového produktu je letos společnost Unigreen Energy, která vlastní i specialistu na heteropřechody (HJ) Hevel a své moduly BIPV HJ vystavuje právě na Intersolaru 2021. Produkty, které mají výkon až 395 Wp, jsou k dispozici až ve 150 barvách – z nichž některé byly vystaveny – včetně různých potisků podle požadavků projektu.

   

A na veletrhu Intersolar Europe 2021 byly k vidění i další solární střešní tašky, protože rostoucí zájem společností se zaměřuje na podíl na trhu, který může být uvolněn váhavým zaváděním solárních střešních tašek společnosti Tesla.

Dále se můžete inspirovat u společnosti paXos, Zimmermann, Schweizer, Solarplexus a dalších.

Přírůstky produktů Talesun jsou lehké jako pírko

Zatímco solární energie v užitkovém měřítku na Intersolaru dominovala, existuje spousta poptávek po rezidenčních a komerčních střešních řešeních, o čemž možná nejlépe svědčí počet odlehčených modulů, které zde byly předváděny nebo diskutovány. Talesun patří mezi ty výrobce, kteří na výstavu přinesli lehký modul „Feather“, který váží pouhých 16,2 kg. 54 článkový modul má rozměry 1722 mm x 1134 mm a jeho hloubka je pouhých 30 mm, přičemž se může pochlubit výkonem mezi 390 – 415 Wp. Feather je k dispozici v celočerném provedení s bílou zadní vrstvou, se stříbrnými a černými rámečky.