Proč dezinfikovat?
Koronavirus ve formě aerosolu přežije ve vzduchu minimálně 3 hodiny. Na plastech a kovech byl detekovatelný i několik dní. Proto vědci doporučují dezinfekci.
Jak používat vlastnoručně ušité roušky?
Většina lidí nosí roušky textilní, většinou z bavlny. Ty jsou vhodné i na opakované použití, protože je lze vydezinfikovat. Je to zapotřebí, protože na látce mohou ulpívat kapénky s virem a mohli byste si je přenést rukama na obličej nebo do očí. I proto opatrně při sundávání roušky – opět se jí dotýkejte jen v oblasti gumiček nebo provázků na zavazování a hned ji pečlivě dezinfikujte. Pokud čekáte, až se roušek „nasbírá“ na vyprání víc, uzavřete ji opatrně do sáčku. Roušky perte opět na 60 °C, nebo vyvařujte minimálně 5 minut.
Jak dezinfikovat textilie?
Textilie v rámci prevence infekce častěji převlékat, prát ručníky a utěrky a také dezinfikovat textilie v domácnosti praním minimálně na 60 °C. U praní věcí, které nosil nebo používal nemocný, platí, že byste je, jestliže to materiál dovolí, měli prát minimálně na 60 °C nebo dokonce vyvářet. Ideální je pak dát prádlo ještě do sušičky a vyžehlit. A převlékat by se měl denně! Takové prádlo berte jako infekční materiál – manipulujte s ním opatrně, než ho vyperete, nechejte ho v uzavřeném pytli a sahejte na něj v rukavicích, s rouškou a ideálně i omyvatelnou zástěrou.
Jak dezinfikovat potraviny?
Bojíte se přenosu viru z potravin, pokud se jich nemocný dotýkal? Balené potraviny – tedy jejich nepropustné obaly, můžete otřít mýdlovou vodou nebo roztokem ethanolu. Zeleninu a ovoce stačí dobře omýt mýdlem a vodou. Nebalené pečivo můžete nechat rozpéct v troubě nebo toustovači. Potraviny obecně stačí tepelně upravit – tedy uvařit nebo upéci. Samozřejmě je lepší, když s potravinami pracujete v rukavicích a ihned umyjete i použité náčiní! Trvanlivé potraviny, které hned nebudete potřebovat, také můžete nechat po dobu alespoň čtyř dní na bezpečném místě „v karanténě“.
Dezinfekce velkých ploch a omyvatelných materiálů
Počítejte s tím, že úklid a dezinfekce budou vaší „zábavou“ dokonce i několikrát denně. Platí to hlavně v případě, že je někdo z rodiny nemocný, nebo má na koronavirovou infekci podezření. Pak by bylo vhodné dezinfikovat WC a koupelnu pokaždé, pokud ji použije. Připravte se, že budete muset dezinfikovat všechno, co nemocný používá, na co sahá.
Na větší plochy, dlaždičky v koupelně, umývadlo, vanu nebo WC můžete použít Savo zředěné vodou. K zesílení čisticího účinku můžete k roztoku přidat běžné množství saponátu na nádobí. Vždy musíte zvážit, zda nemohou dezinfikovanému povrchu přípravky ublížit – poleptat ho nebo odbarvit, je také nutné dodržovat bezpečnostní opatření.
Dezinfekce dalších předmětů
Při dezinfekci nezapomínejte ani na drobné věci, jako je třeba teploměr, mobil nebo klíče. Vhodné jsou přípravky s ethanolem nebo isopropanolem – lze využít i ty v technické čistotě. Pozor na elektrická a elektronická zařízení, abyste je nezničili, pokud nejsou vodotěsné.
Může se stát, že nemocný sahal, nebo mohl jinak infikovat, předmět, na který dezinfekci použít nemůžete. Takový byste měli umístit do karantény – postarat se, aby na něj nikdo minimálně čtyři dny nesahal. Taková metoda je dobrá třeba v případě knih, šanonů se spisy a podobně.
Jak nakupovat?
Jak se chovat na pracovišti?
Jak se chovat v MHD?
Doporučení pro rodiny s dětmi