Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo pro zájemce o sdílení energie základní desatero, ve kterém naleznete všechny důležité odpovědi na co si dát pozor při tvoření kvalitní komunitní energetiky. Jednoduchý přehled poradí, jak se sdílením začít, na co si dát pozor a na koho se obrátit.
Stejně jako SUNFIN vytvořil pro zájemce o energetickou svobodu e-book, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět o fotovoltaické elektrárně, také MPO ve spolupráci s Komorou obnovitelných zdrojů energie vydal e-book ke komunitní energetice, který domácnosti a firmy detailně provede celým procesem sdílení.
Desatero obsahuje praktické rady a tipy od stanovení cílů po sepsání memoranda mezi sdílejícími členy nebo výběru správného dodavatele a inspiraci z realizovaných projektů. E-book informace z desatera rozšiřuje a přináší mimo jiné odpovědi na nejčastější otázky, podrobnosti k chytrým elektroměrům či příklady úspěšně realizovaných projektů.
Jedním z hlavních bodů desatera je již tradičně důraz na správný výběr instalační firmy, stejně jako je uvedeno v zásadách Solární asociace o výstavbě FVE, tak i v e-booku SUNFIN "Vše o fotovoltaice". Konečně prvotní instalací fotovoltaické elektrárny na pilotní objekt celá komunitní energetika začíná.
Desatero a e-book najdete ke stažení níže.
Všechny informace a kontakty na dotazy ke sdílení elektřiny jsou dostupné na www.jaksdiletenergii.cz.
Obnovitelná elektřina je spotřebovaná v rámci vnitřní sítě domu/skladu/areálu a k transportu od vlastní výroby k vlastní spotřebě tak není využita veřejná distribuční síť. Do distribuční sítě přetéká jen nevyužitá část, která je prodaná obchodníkovi. Jedná se v České republice o nejrozšířenější způsob využití elektrické energie z vlastního obnovitelného zdroje – jiný zatím legislativa neumožňuje.
Zdroj obnovitelné elektrické energie a odběrné místo se nachází na hladině nízkého napětí na stejné elektrické větvi za jednou trafostanicí. V praxi to znamená, že body, mezi kterými dochází k transportu elektřiny s využitím veřejné distribuční sítě leží například na stejné ulici či ve stejné části obce – jsou od sebe vzdálené stovky metrů, maximálně jednotky kilometrů. Elektrická energie nemusí být transformovaná na vyšší hladiny napětí a provozovatel distribuční soustavy má s tímto druhem přenosu elektrické energie jen nízké náklady.
Oproti lokálnímu využití obnovitelné elektřiny dochází v regionálním využití k zapojení další úrovně distribuční soustavy – hladiny vysokého napětí. Pokud zdroj obnovitelné elektrické energie a odběrné místo neleží na stejné větvi nízkého napětí, je nutné elektrickou energii z hladiny nízkého napětí transformovat na hladinu vysokého napětí, přenést ke spotřebiteli a pokud je spotřebitel napojen na hladině nízkého napětí, znovu transformovat zpět na hladinu nízkého napětí. Oproti Úrovni 1 je tak zapojena větší část distribuční sítě k transportu elektrické energie a při transformaci mezi napěťovými hladinami dochází k energetickým ztrátám.
V případě transportu obnovitelné elektrické energie na velké vzdálenosti dochází k využití distribuční soustavy v celém jejím rozsahu. V tomto případě, kdy si například jednotlivec posílá elektrickou energii z obnovitelného zdroje energie z jednoho konce republiky na druhý, měl by za transport platit plnou distribuční sazbu, jako by odebíral energii ze sítě. I v takovém případě však může být tento systém pro spotřebitele výhodný, protože ušetří za silovou složku elektrické energie a je zde prostor i k odpuštění některé z dalších složek, ze kterých se výsledná cena za odebranou elektrickou energii skládá – například daně z elektřiny či příspěvku na obnovitelné zdroje energie.
Sdílená energie může probíhat jednoduše v rámci jednoho objektu například u bytových domů, firem či institucí. V rámci komunitní energetiky stát poskytuje ZDARMA tzv. "chytré elektroměry", které reguluji každou bytovou jednotku v závislosti na jednotlivých spotřebách i tarifech různých distributorů.
Stáhněte si nový E-katalog FVE SUNFIN
Zanechte nám informace, které od vás potřebujeme získat, abychom mohli vytvořit co nejpřesnější studii projektu a odhad potřebných financí, ůspor a dotací k vaší úplné spokojenosti.
Mám zájemMůžete zadat svůj email a dotaz přímo do kontaktního formuláře a MY se VÁM ozveme, nebo nás jednoduše kontaktovat na emailové adrese poptavky@sunfin.cz, nebo zavolat na telefonní číslo + 420 770 110 702.
Kontaktní formulář